Forside

Danmarks Bedste Tour De France Byer – Top 20

ByTDF PointDeltagereDeltagelserEtapesejreTrøjer
Herning 3572316415
Tølløse140314434
Frederiksberg 10963132
Silkeborg 7834241
Malling 5871628
København48672325
Helsinge4391724
Hillerød 2551101
Hammel14515
Glostrup132111
Virum 128141
Slagelse 2211
Halsnæs2113
Roskilde 834
Vejle 824
Vestervig 814
Farum613
Kokkedal6136
Ballerup 412
Nakskov 412

Om undersøgelsen

Al data og info i denne undersøgelse er fundet ved ugers research på internettet, på en lang række forskellige hjemmesider. Herunder især Tour De Frances officielle, samt Wikipedia.

Til at finde frem til de bedste byer er UCI’s (Union Cycliste Internationale, sammenslutningen som administrerer og overvåger internationale cykelbegivenheder) pointsystem blevet brugt. Her får de enkelte ryttere forskellige antal point, afhængigt at præstationerne.

For at få point-skalaen til at give mening ift. denne, lokale vinkel, har vi yderligere tildelt 2 point for “blot” en deltagelse i Tour De France – dette giver normalt ikke point. Dette point-system har vi så givet navnet TDF point.

Der er indsamlet data på aktiviteter og personer som går mere end 100 år tilbage, så det kan ikke garanteres at al data er 100 % korrekt, men vi dog ret sikre i vores sag.

Bonus info

Sjælland vs. Jylland: Sjælland har haft 29 ryttere med, som i alt har deltaget 85 gange. Jylland har haft en del færre med, nemlig 15 ryttere, tilgengæld har de 15 ryttere i alt deltaget 62 gange og har skrabet 1000 flere TDF point sammen end sjællænderne, nemlig 5109 mod 4020.

Malling og Vestervig er de bedste byer hvis man kigger på præstationer ift. antal af indbyggere.

Første dansker i Touren var Christian Christensen fra Søndersø, som deltog i 1913. Han udgik dog i 13. etape.

Første danske etapesejr stod Mogens Frey fra Glostrup for, i 1970. I 1971 sluttede han desuden som nr. 6 samlet og var dermed den første dansker til at slutte i top 10.

Første dansker i den gule førertrøje var Kim Andersen fra Malling, der i 1983 kørte i gult på 4 etaper.

 

Se detaljer for din by

NavnByDeltagelserÅrstalPlaceringerEtapesejreEtapesejre årDage i gultÅrstalDage i prikketÅrstalDage i grøntÅrstalSamlet vinderUCI Point
Samlet148193533518875
Matti BreschelBallerup 22010, 2016142, Udgik på 14. etape0
Fritz RavnEsbjerg 11958Udgik på 1. etape0
Lars MichaelsenFarum31995, 1998, 1999Udgik på 2. etape, Udgik på 11. etape, 1160
Jesper WorreFrederiksberg 11989880
Bo HamburgerFrederiksberg 81993-200031, 20, 17, 13, Udgik på 13. etape, 15, Udgik på 15. etape, 3611994, 8. etape11, 1998490
Leif MortensenFrederiksberg41971-19746, 12, 19, Udgik på 15. etape580
Kai Allan OlsenGentofte11958Udgik på 15. etape0
Mogens FreyGlostrup119705911970, 9. etape130
John CarlsenHalsnæs31989, 1990, 199153, Udgik på 8. etape, Udgik på 13. etape15
Chris Anker SørensenHammel52009-2012, 201634, 69, 37, 14, 84135
Anders LundHellerup120121270
Rolf SørensenHelsinge71991-1994, 1996, 1997, 2001Udgik på 6. etape, Udgik på 2. etape, 70, 19, 28, 68, 14121994, 199644, 1991425
Bjarne RiisHerning 91989-1991, 1993-199895, Udgik på 17. etape, 107, 5, 14, 3, Vinder, 7, 1141, 1993, 1, 1994, 2, 1996141, 1995, 13, 199611, 1993, 8 etape19963540
Michael BlaudzunHerning 32000, 2001, 2003 Udgik på 12. etape, 84, 450
Brian VandborgHerning 42009 - 2011, 2013116, 128, 125, 1550
Nicki SørensenHillerød 102001-2005, 2008-201249, 20, 44, 88, 71, 118, 31, 155, 95, 9912009235
Claus Michael MøllerHjørring 12004700
Frank HøjHolte120001000
Michael MørkøvKokkedal32012, 2014, 201693, 134, Udgik på 8. etape66, 2012,  1 etape, 6 etape0
Leif HammelKøbenhavn11960Udgik på 5. etape0
Johnny WeltzKøbenhavn41988, 1990-199254, Udgik på 14. etape, Udgik på 18. etape, 10211988, 19. etape135
Jørgen V. PedersenKøbenhavn 41985-198850, 77, 68, 2611985, 10. etape5, 1986295
Søren LilholtKøbenhavn 51988-199299, Udgik på 12- etape, 85, Udgik på 13. etape, 9951, 1988 , 1 etape + 4,1989, 1– 4 etape0
Jens VeggerbyKøbenhavn 21988, 1989113, Udgik på 10. etape0
Brian HolmKøbenhavn 51990-1993, 199660, 124, 76, 77, 10710
Michael SandstødKøbenhavn 22000, 2002 Udgik på 14. etape, Udgik på 11. etape0
Kim AndersenMalling 61981-1985, 1987Udgik på 6. etape, 17, 28, 50, 47, 6821983, 6. og 12. etape84, 1983 4, 1985575
Bent Ole RetvigNakskov 21959, 1960Udgik på 7. etape, Udgik på 1. etape0
Jørgen MarcussenNødebo11979Udgik på 10. etape0
Per BausagerRoskilde 11979Udgik på 6. etape0
Nicolaj Bo LarsenRoskilde 22000, 200199, Udgik på 10. etape0
Bekim ChristensenRoskilde 120031200
Jesper SkibbySilkeborg 111987, 1989-1997, 200029, 41, Udgik på 11. etape, Udgik på 12. etape, 56, 53, 45, 49, 29, 82, udgik på 7. etape11993, 5. etape265
Allan JohansenSilkeborg 120001190
Lars BakSilkeborg 62011-2016154, 96, 108, 82, 37, 17325
Jacob Fuglsang Silkeborg 62010, 2011, 2013-201650, 50, 7, 36, 23, 52445
Ole RitterSlagelse 119754720
Christian ChristensenSøndersø11913Udgik på 13. etape0
Michael RasmussenTølløse42004-200714, 7, 17, Blev taget ud af løbet på 17. etape42005, 9. etape, 2006, 16. etape, 2017, 8. og 16. etape88, 201726Vandt bjergtrøjen i 2005 og 2006Første løbet i 2007, men blev taget ud i 17. etape1395
Hans E. AndresenVedbæk11958620
Eluf DalgaardVejle 11958Udgik i 12. etape0
Peter MeinertVejle 31997-199949, 45, udgik på 13. etape40
Per PedersenVestervig 41989, 1991-199285, 135, 89, Udgik på 15. etape0
Jakob Piil Virum 42001-2004117, 125, 113, Udgik på 15. etape12003, 10. etape120
Michael ValgrenØsterild12016770